Bývanie s výhľadom na vodnú lagúnu #ČerešneLake
Vodná lagúna dala druhej etape Čerešní meno, jedinečný orientačný bod, ako aj priestor na trávenie voľného času pre jej obyvateľov. S architektom Tomášom Šebom sme pri prechádzke areálom Čerešní zastavili nielen pri samotnom jazierku, ale aj bytových domoch, ktoré ho obklopujú, a pozreli sa to, čím je ich architektúra špecifická.
Bývanie s výhľadom na zeleň aj na vodu, to je určite sen mnohých rodín. Pre obyvateľov Čerešne Lake je to každodennou realitou. Vodná lagúna, ktorú nájdete v druhej etape Čerešní, prispieva k lepšej mikroklíme priestoru, no samozrejme ide aj o prvok, ktorý ocenia detskí aj dospelí obyvatelia nielen počas letných mesiacov. Jazierko s plytkou vodou poslúži na osvieženie aj na hranie, ľudia si môžu oddýchnuť na ležadlách obklopujúcich jazierko.
S Ing. arch. Tomášom Šebom sme sa pozreli sme sa bližšie nielen na vodnú lagúnu, ale aj na samotné bytové domy L, M a N a ich jedinečné architektonické prvky. Prechádzku Jednotkou aj druhou etapou Čerešní s výkladom Tomáša Šeba si môžete prečítať v predošlých článkoch v časti Novinky.
Najmenší, najvyšší a najsvetlejší
Najmenší objekt Čerešní, dom M, má síce len šesť podlaží, rozhodne však nezaostáva svojím špecifickým štýlom plným kontrastov. „Najmenší dom nášho doterajšieho komplexu sme obliekli do expresívnej a brutalistickej formy. Dominujú mu masívne balkóny, ktoré vytvárajú pocit ochrany života, ktorý sa odohráva za nimi,“ vysvetľuje Tomáš Šebo myšlienku projektu.
Výrazný prvok v podobe betónových balkónov kontrastuje so sklenenými paravánmi, ktoré zvyšujú súkromie balkónov jednotlivých bytov. Dom je špecifický aj svojou tmavou fasádou, ktorá sa stará o kontrastnosť a odlíšiteľnosť objektu, zároveň však dokonale zapadá medzi ostatné domy druhej etapy Čerešní.
Hneď vedľa tmavého M-ka stojí bytový dom L, ktorý sa, naopak, od ostatných odlišuje svojou jemnejšou, svetlejšou farebnosťou, či už ide o fasádu, okná či nadpražie. „Špecifikom tohto domu je jeho industriálny dizajn charakterizovaný posuvnými paravánmi, ktoré si obyvatelia môžu zaťahovať podľa toho, ako im svieti slnko. Dá sa povedať, že architektúra tohto domu je postavená na horizontalite priebežných balkónov, ktoré sú oddelené bezpečnostným sklom,“ podčiarkuje Tomáš Šebo prvky, ktoré odlišujú jeden dom od iného, a ktoré pomáhajú obyvateľom identifikovať sa s nimi.
Najvyšším a jedným z najikonickejších objektov Čerešní je rozhodne dom N. Kvôli svojej výške aj umiestneniu z prístupovej línie tvorí orientačný bod. „Jeho architektúra je charakterizovaná špecifickým usporiadaním bytov,“ vysvetľuje Tomáš Šebo, „na rohoch sú mezonety, ktoré pracujú s merítkom celkovej stavby. Najvýraznejším prvkom je veľký mezonet s perfektným výhľadom.“
Spomenutý mezonet je už z letmého pohľadu od lagúny vizuálne odlíšený šikmými stĺpami, ktoré opticky rozdeľujú dom na dve časti. „Vďaka tomu sa dokáže priblížiť k merítku ostatných domov,“ poukazuje Tomáš Šebo na prepojenie s ostatnými objektmi Čerešní, ktoré sa síce od seba navzájom odlišujú, ale spoločne vytvárajú harmonický celok.
Ak vás bývanie s výhľadom na vodnú lagúnu zaujalo, v ponuke máme ešte stále niekoľko voľných bytov.
Rôznorodé možnosti socializácie obyvateľov
Jedinečný raz každého bytového domu v komplexe Čerešne sa neprejavuje len v tom, ako vyzerajú jednotlivé budovy. Čerešne sú typické usporiadaním okolo dvorov, ktoré sú na seba nadväzujúce a poprepájané, všetky dvory sú však špecifické a má svoju charakteristickú atmosféru. Každý ponúka svojim obyvateľom iný typ zážitkov: či už ide o vodnú lagúnu, sánkovací kopec, kočíkovací okruh alebo petangové ihrisko s malým amfiteátrom.
Vďaka plynulému prepojeniu jednotlivých častí môžu všetci obyvatelia profitovať z každého z dvorov. „To vytvára veľa možností pre ľudí sa stretávať a komunikovať v rôznych atmosférach: od komunitných záhradiek, cez detské ihriská, posedenie v zeleni, pod čerešňami až po vodnú lagúnu,“ uzatvára Tomáš Šebo.