Veľká noc je tu. Hľadáte inšpirácie na zaujímavé veľkonočné tradície?
Oslavujete s rodinou Veľkú noc? Pozreli sme sa na zaujímavé veľkonočné tradície a zvyky na Slovensku i vo svete, ktorými sa možno inšpirujete aj vy – či už ste doteraz fanúšikmi Veľkej noci alebo nie.
Kým vianočné zvyky sa vo väčšine slovenských domácností oslavujú, v prípade Veľkej noci je to trochu inak – časť domácností tieto sviatky neslávi vôbec, v iných ide o prísne kresťanské tradície, niektorí zas oceňujú najmä ich komunitný rozmer či dobré veľkonočné jedlo. Veľká noc zároveň nemusí byť len rodinným sviatkom, ale je skvelou príležitosťou na to stretnúť sa s priateľmi.
Veľká noc u nás
Čo sa týka jedla, najčastejšie sa u nás počas Zeleného štvrtka konzumujú zelené jedlá zo špenátu či medvedieho cesnaku, ktorý už začína rásť v okolitých lesoch. Veľký piatok býva pôstnym dňom, kedy ľudia vyhýbajú ťažkým jedlám, počas Bielej soboty sa zas svätia veľkonočné jedlá – mäso, vajíčka, ale i údeniny a koláče, ktoré sa v nasledujúci deň slávnostne podávajú.
Klasické veľkonočné zvyky u nás zvyčajne zahŕňajú zdobenie vajíčok. Hoci dnes v ponuke obchodov nájdeme mnoho krásnych a chutných čokoládových vajíčok, zdobenie kraslíc je skvelou spoločnou rodinnou aktivitou pre mladšie i staršie deti – prípadne môžete prizvať aj kamarátov a spraviť si pekný veľkonočný kreatívny deň.
K Veľkej noci prirodzene patrí aj šibačka či oblievačka. Chlapcov a mužov oblečených v krojoch s korbáčmi v rukách už dnes stretnete asi len na dedinách, no spoločná šibačka sa často ešte praktizuje aj v mestách – navštíviť rodinu, susedstvo či kamarátky je predsa vždy dobrý nápad. Mnoho ľudí zas namiesto tradičného Veľkonočného pondelka s korbáčom či vedrom vody volí v tento deň spoločný rodinný výlet, napríklad do prírody. Vďaka blízkosti Sitnianskeho lesa dokonca v pondelok stihnete oboje!
Netradičná Veľká noc vo svete
Vedeli ste, že v Nórsku sú oslavy Veľkej noci spojené s knihami? Túto tradíciu nazývajú Paaskekrim, čiže Veľkonočný zločin a vznikol pomerne náhodne v roku 1923. Vtedy chcel istý vydavateľ zvýšiť predaj svojho krimi románu, a tak v novinách na pokračovanie uverejňoval reklamu, ktorá pripomínala aktuálne správy. Čitatelia netušili, kde je pravda, a tak predveľkonočné obdobie strávili špekuláciami o opisovanom prípade. Táto tradícia mala taký úspech, že Nóri dodnes počas Veľkej noci v kruhu rodiny čítajú krimi príbehy a spoločne sa ich pokúšajú rozlúštiť. Program tomu prispôsobujú aj médiá, a tak v období pred Veľkou nocou vychádzajú programy či komiksy, ktorých rozuzlenie sa všetci dozvedia až na Veľkonočný pondelok. Hoci u nás to zvykom nie je, stráviť sviatky s knihou nemusí byť vôbec zlý nápad.
Gréci zas na Veľkú noc upratujú. To síce na prvé počutie neznie zvláštne, avšak na ostrove Korfu to znamená, že pritom doslova vyhadzujú zo svojich okien riad a rozbíjajú ho o chodníky. Zbavovanie sa starých vecí má symbolizovať vítanie jari. V týchto dňoch je teda na Korfu bezpečnejšie z domu nevychádzať – a v Čerešniach sa radšej Grékmi neinšpirovať.
Hľadanie veľkonočných vajíčok
Asi najznámejším zahraničným veľkonočným zvykom, ktorým sa pokojne inšpirovať môžete, je hľadanie veľkonočných vajíčok, tzv. egg hunt. Táto aktivita, ktorá má najväčšiu popularitu v anglosaských krajinách, sa postupne stáva zaužívanou aj u nás. Ide o skrývanie a následné hľadanie veľkonočných vajíčok. Malé aj väčšie deti prečesávajú okolie domu s košíčkom v ruke a snažia sa nájsť všetky vajíčka, ktoré tam nechal veľkonočný zajac. Často je táto aktivita poňatá ako súťaž, kedy sa skupinky detí pretekajú, kto nájde najviac vajíčok.
Nenájde sa azda dieťa, ktoré by táto veľkonočná hra nepotešila – ak ste sa práve nechali inšpirovať, vo vnútroblokoch Čerešní je priestoru na ukrývanie veľkonočných vajíčok dosť.