späť na blog

Ako byť v jednom rytme s letným časom

Ako byť v jednom rytme s letným časom

Patríte medzi šťastlivcov, ktorí zvládajú posun času bez jediného zívnutia? Gratulujeme! Pre všetkých ostatných máme overené tipy, ako prestavením hodiniek nestratiť ani minútu zdravého spánku.

Hoci je ľudské telo zázračne adaptabilné a striedanie zimného s letným časom nie je u nás žiadna novinka, aj tak táto zmena dvakrát ročne nedá spávať miliónom ľudí. A to doslova. Zdanlivo zanedbateľný hodinový rozdiel môžu senzitívni jedinci, najmä malé deti a seniori, pociťovať ešte týždeň po prechode na nový čas. Zo štatistík nehodovosti tiež vyplýva, že bezprostredne po pretočení ručičiek krátkodobo narastá počet dopravných kolízií následkom vyčerpania a slabšej koncentrácie.

Keď k prechodu na letný čas pripočítame aj typickú jarnú únavu, je jasné, že každá rada, ako sa dobre vyspať, je v tomto období roka nad zlato. Čo teda odporúčajú spánkoví experti?

Privykajte si postupne

Ak o sebe viete, že zmena času rozlaďuje vaše vnútorné hodinky, nečakajte na poslednú chvíľu. Začnite s postupnou adaptáciou, ideálne týždeň pred posunom. Pomôže drobná úprava režimu. Každý deň sa odkloňte o desať až dvadsať minút od vášho bežného rozvrhu zobúdzania a zaspávania, doprajte si tiež skoršie večere. Zmenu pocítite miernejšie, keď si ju nadávkujete pozvoľna a postupne.

Neseďte doma na gauči

Telo sa neriadi hodinovými ručičkami, ale slnečnými lúčmi. Najlepší tip, ako byť v jednom rytme s prírodou, je tráviť v nej viac času. Dni sa predlžujú, využite to! Čerešne s najzážitkovejšími dvormi v meste ponúkajú nespočetne veľa možností pre aktívny aj pasívny relax na čerstvom vzduchu, od crossfitu až po komunitné záhradkárčenie. Čím viac vystavíte organizmus jarnému slniečku, tým ľahšie „zresetujete“ svoje cyrkadiánne rytmy, zodpovedné aj za cyklus spánku a bdenia.  

Čo ak vás predsa zláka gauč?

Rozumieme, že sú aj poobedia, kedy je gauč silnejšie lákadlo než lavička v lesoparku. Pomôže „šlofík“ rýchlejšie sa vyrovnať s posunom času? Špecialisti na spánok nie sú v otázke dvojfázového odpočinku jednotní, hoci tento model naši predkovia praktizovali bežne a mnohé južanské štáty dodržiavajú siestu dodnes. Ak holdujete „malému spánku“, nebojujte s klipkajúcimi viečkami kávou, počúvnite telo a zdriemnite si. Pozor, aby poobedňajšia siesta netrvala dlhšie ako dvadsať minút a aby ste sa neuložili na gauč až k večeru, inak riskujete prerušovaný a plytký spánok v noci.

Do postele s prázdnou hlavou

Príliš hlasné myšlienky, mentálna rekapitulácia dňa či starosti o budúcnosť sú pre kvalitu spánku rovnaká pohroma, ako do noci burácajúce diskotékové basy. Rozpustite párty v hlave tým, že sa minimálne štyri hodiny pred večierkou začnete vyhýbať mozgovým stimulantom, od kofeínových nápojov až po sledovanie postov na sociálnych sieťach. Informačný pretlak na konci dňa zmiernite príjemnou pomalou hudbou, beletriou na odreagovanie či uvoľňujúcim bylinkovým kúpeľom.

Extra tip: Nachystajte si na nočný stolík rozprašovač naplnený vodou s pár kvapkami levanduľového esenciálneho oleja. Jeho aróma uľahčuje zaspávanie a upokojuje rozptýlenú myseľ.

Venujte pozornosť spánkovej hygiene

Zmena času je skvelá príležitosť prehodnotiť, či robíme naozaj dosť pre zlepšenie spánku. Na to, že ide o kľúčový determinant zdravia, mu venujeme primálo pozornosti a zvyčajne „hasíme“ až akútnu nespavosť, aj to najpohodlnejšie, ako sa dá – liekmi na spanie. Hľadáte organickejšie riešenia? Máme ich pre vás hneď niekoľko. Ako vplýva na spánok hrúbka závesov, váha periny či intenzita žiarenia z displejov mobilov, sa dočítate tu.

dohodnite si stretnutie

Chcete bývať
v Čerešniach?