Ako si vytvoriť domácu pracovňu?
Home office sa stáva bežnou súčasťou našich životov. Aby sme však mohli byť pri práci z domu produktívni a sústredení, je dôležité vytvoriť si vhodný priestor na prácu – či už ide o pracovný kútik alebo samostatnú miestnosť, ktorú budete využívať ako pracovňu.
Plánovanie priestoru
Skôr než sa pustíte do zariaďovania, je potrebné si premyslieť, kde pracovňu umiestnite. Ak bývate v menšom byte, pracovný kútik si môžete vytvoriť v obývačke či v spálni, dôležité je, aby ste mali dostatok svetla a ticho na prácu. V prípade, že máte 4-izbový byt, je ideálne využiť jednu izbu ako pracovňu. Samostatný priestor vám poskytne lepšiu izoláciu od hluku a možnosť sústredenia sa na prácu, a to najmä v prípade, že ho budete využívať každodenne.
Pri plánovaní pracovne je tiež dobré zvážiť, aké sú vaše pracovné návyky. Trávite za stolom celý deň, alebo potrebujete priestor len na príležitostnú prácu? Toto ovplyvní výber nábytku a celkové zariadenie miestnosti či pracovného kútika.
Ergonomické riešenia domácej pracovne
Či už v kancelárii alebo domácom prostredí, to, ako niekoľko hodín denne sedíme pri práci za počítačom, ovplyvňuje nielen náš výkon, ale aj naše držanie tela a celkové zdravie. Ergonomické riešenia sú kľúčom k tomu, aby ste sa cítili pohodlne aj po niekoľkých hodinách práce. Pri zariaďovaní pracovného kútika preto začnite výberom správneho stola a stoličky. Stôl by mal byť dostatočne veľký na to, aby ste na ňom mali všetko, čo potrebujete, a mal by mať nastaviteľnú výšku. V súčasnosti sú populárne stoly, ktoré umožňujú nastaviť si výšku tak, aby ste pri nich mohli počas pracovného dňa aj stáť, zmeniť tak polohu a vystrieť sa. Ergonomická stolička by mala podporovať správne držanie tela a mala by byť tiež nastaviteľná.
Osvetlenie zohráva dôležitú úlohu pre komfort pri práci aj pre váš zrak. Ideálne je, ak máte prirodzené svetlo, ale ak to nie je možné, zvoľte vhodné umelé osvetlenie. Monitor počítača by mal byť umiestnený vo výške očí a svetlo by nemalo dopadať priamo na monitor, aby ste sa vyhli odleskom. Pracovný priestor by ste si mali zariadiť tak, aby ste mali všetko dôležité poruke, ale aby vám zároveň nič nezavadzalo.
Pracovňa v samostatnej izbe vám poskytne pohodlie a súkromie
Ak máte v byte k dispozícii štvrtú izbu, máte veľkú výhodu. Môžete si vytvoriť plnohodnotnú pracovňu, kde budete mať dostatok priestoru na všetko potrebné. Zariadenie tejto miestnosti by malo byť prispôsobené vášmu charakteru práce – niektorí ľudia siahajú po zostave s viacerými monitormi a veľkým stolom, niekto k svojej práci potrebuje veľký čistý stôl s dobrým svetlom.
Obľúbeným kusom nábytku do samostatnej pracovne je veľká knižnica, ktorú môžete nielen zaplniť knihami a papiermi, ale aj kvetmi či dekoráciami, ktoré z nej urobia zaujímavý prvok, ktorý je nielen praktický, ale aj dizajnový. Skvelým príkladom môže byť aj knižnica či komoda, ktoré využili aj dizajnérky zo štúdia Arcada v pracovni vzorového bytu v Čerešniach. „Dizajnová knižnica aj komoda sú vyrobené z CDF recyklovateľných kompaktných čiernych dosiek, na ktorých je nanesený náter. Je to ekologicky udržateľný, technicky odolný materiál, ktorý sa postará o estetický vzhľad miestnosti,“ vysvetľujú aj ekologický rozmer zariadenia.
Využitie priestoru v menších bytoch
V menších bytoch, kde sa často hrá o centimetre, nie je vždy možné vyhradiť si na pracovanie samostatnú miestnosť. Pracovný kútik však môžete vytvoriť aj v nevyužitom rohu. V tomto prípade sú vhodné skladacie stoly alebo nástenné police, ktoré nezaberú veľa miesta. V ponuke nájdete aj stoly a stoličky, ktoré dokážete šikovne zložiť tak, že vám nebudú zavadzať, keď ich nebudete využívať. Organizéry a úložné boxy vám pomôžu udržať poriadok vo veciach, ktoré k práci môžete potrebovať, a pri ich správnej voľbe nemusia v izbe pôsobiť rušivo.
Pre mnohých ľudí je dôležité, aby bol pracovný kútik vizuálne oddelený od zvyšku miestnosti. Docieliť to môžete napríklad použitím paravánu alebo závesu. Tento trik vám pomôže vytvoriť pocit oddeleného priestoru, čo oceníte, ak máte problém sústrediť sa na prácu v prostredí, kde je priveľa podnetov. Oddelenie tohto kútika od zvyšku bytu vám tiež môže pomôcť udržiavať si dobrý balans medzi pracovným životom a svojím voľným časom.