späť na blog

Atletický tunel? To bude svetové!

Atletický tunel? To bude svetové!

V Dúbravke sa rodí priestor, ktorý bude pripravovať na víťazstvá budúcich olympionikov a šampiónov. Nazrite do zákulisia novovznikajúceho multišportového centra, aké na Slovensku nemá obdobu.  

Čerešne sú v mnohých aspektoch svetové a budú ešte svetovejšie – vďaka priamemu susedstvu s projektom, ktorý je skutočný „gamechanger“ na poli športovej infraštruktúry. Celoslovenskej, nielen tej bratislavskej. Dlho očakávaná revitalizácia Športového centra polície postupuje dopredu a prináša do Dúbravky špičkovo vybavené tréningové priestory, za ktorými museli naše popredné športové hviezdy doteraz cestovať do zahraničia. To sa však zmení. Skúsení profesionáli aj nádejné mladé talenty konečne dostanú adekvátny priestor na plnohodnotnú športovú sebarealizáciu.  

Ako bude vyzerať športovisko, ktoré svojím vybavením a dizajnom v ničom nezaostáva za svetovými trendami, sme zisťovali u tých najpovolanejších, autorov víťazného architektonického návrhu revitalizácie z ateliéru MUUR.

Mali ste ako ateliér predchádzajúce skúsenosti s podobným projektom?  

Na Slovensku je veľmi málo projektov športových zariadení a ešte menej z nich je realizovaných. Nehovoriac o takomto veľkom rozsahu, a tak sme predchádzajúce skúsenosti v tejto oblasti nemali. Ale rovnako ako k ostatným našim projektom, pristúpili sme k návrhu behaviorálne, snažili sme sa prísť na všetky možné funkčné schémy priestorov a z nich vytvoriť hlavne používateľsky priateľský celok pri dodržaní svetových podmienok na jednotlivé športy. Inšpiráciou boli tréningové areály v rôznych častiach sveta podľa potrieb jednotlivých športov.  

Dostali pri kreovaní podoby nového športoviska slovo aj samotní športovci? Nechali ste si poradiť? 

Po súťažnej časti návrhu sa do tvorby výrazne zapojili aj zástupcovia jednotlivých zúčastnených športov, za čo sme boli veľmi vďační. Dostali sme sa hlboko do problematiky potrieb atletických disciplín, streleckých disciplín, volejbalu, hádzanej, boxu, ale aj potrieb na modernú regeneráciu po športových aktivitách či kompenzačných cvičení.  

Všetci zástupcovia zväzov, tréneri aj samotní športovci ochotne spolupracovali a dodávali potrebné dáta pre čo najlepší finálny návrh. Naozaj bolo úžasné sledovať nadšenie týchto ľudí pre naplnenie požiadaviek na prípravu našich medailových reprezentantov – že budú mať konečne „doma“ to, za čím donedávna museli celosezónne cestovať.  

Koľko športových, fitness či wellness aktivít bude nový športový areál v Dúbravke zastrešovať?  

Multifunkčnosť je určite jednou s hlavných pozitívnych vlastností v rovine užívania. Možnosť vyťažiť kapacity areálu na maximum. Areál poskytne priestor pre atletické disciplíny, futbal, športovú streľbu, volejbal, hádzanú, basketbal, box, džudo, taekwondo, silovú prípravu v posilňovni a regeneračnú zónu. Tiež by mal poskytnúť v menšom množstve aj ubytovanie pre mládež počas športových sústredení a kancelárske priestory.  

V súvislosti s jedinečnými prvkami, na aké sa v nových priestoroch môžu športovci tešiť, sa najčastejšie spomína takzvaný atletický tunel. Povedzte nám o ňom viac.   

Atletický tunel bude na Slovensku unikátnym riešením pre tréningy krátkych bežeckých disciplín počas nepriaznivých exteriérových podmienok. Sneh, vietor, nízke teploty, dážď – toto všetko skracuje možnú dĺžku prípravy a tým pádom núti športovcov cestovať za prípravou do zahraničia. Celoročná možnosť tréningov prinesie zlepšenie tréningových podmienok ako profesionálov, tak aj bežeckých nádejí. 

Tunel však zďaleka nie je jedinou vychytávkou. Čo ďalšie unikátne riešenia?  

Zaujímavým prvenstvom je najväčšia halová strelnica pre športovú streľbu na Slovensku. Príprava našich strelcov bola dlhodobo vykonávaná v náročných podmienkach. Halová strelnica posunie prípravu slovenských športových strelcov novú úroveň zodpovedajúcu ich výsledkom. Tu je potrebné dodať, že strelnica podlieha prísnym normám hluku, ako aj emisiám, preto nebude žiadnym spôsobom zaťažovať svoje okolie. 

„Vychytávkou“ sú aj tréningové schody pre atletické disciplíny – v podstate sa dajú urobiť hocikde, ale správne dimenzie, počty a typy schodov nikde nie sú. Toto je prvok, ktorý by si mohli osvojiť aj malé športoviská pre rekreačných športovcov a školské areály. 

Vlastnosť, ktorú by sme tiež chceli zdôrazniť, je kompletná bezbariérovosť – architektúra pre všetkých. Keďže v areáli bude trénovať viacero športovcov paralympijských disciplín, sústredili sme sa na to, aby sa nikde nevyskytla ani jedna prekážka pre ich pohodlné fungovanie. 

V neposlednom rade spočíva unikátnosť projektu v už spomínanej multifunkčnosti, kde sa na jednom mieste môžu koncentrovať športovci z desiatich rozličných športov a absolvovať plnohodnotnú prípravu vrcholového športovca. 

Má tréningový priestor nejaké zaujímavé špecifiká, ktoré musí architekt rešpektovať a zohľadniť?  

Areál je primárne určený pre využitie profesionálnymi a mládežníckymi športovcami. Každá športová aktivita má svoje špecifiká a tiež je rozdiel medzi potrebami profesionálnych športovcov a medzi mládežníckymi skupinami.  

Pri riešení profesionálneho športoviska sa zohľadňuje najmä kombinácia funkčných schém pre presuny športovcov, trénerov i publika, aby nestrácali čas presunmi, aby mali dostatočné priestory pre seba aj náčinie, aby plochy jednotlivých športov boli nadimenzované v správnych rozmeroch.  

Čudovali by ste sa, koľko aj nových športovísk má „upravený“ rozmer a tým pádom sa nedá používať na profesionálny tréning. Stačí nedodržať dĺžku doskočiska alebo správny ohyb bežeckého okruhu a už je športovisko na profesionálnu prípravu nevhodné. Farby, materiály, svetlá, akustika – to sú už po týchto funkčných častiach skôr iba čerešničky na torte. 

Ako je športový komplex vybavený z hľadiska udržateľnosti? Spĺňa súčasné „zelené“ štandardy?  

Udržateľnosť projektu vychádza zo samotného riešenia areálu. Keďže je to rekonštrukcia pôvodnej futbalovej tribúny a zázemia, ide o využitie už existujúcej stavby, ktorá doslúžila svojmu pôvodnému účelu.  

Ďalším eco-friendly prvkom je, že prevádzka areálu počíta s využitím energie z centrálnej teplárne na kúrenie a tiež chladenie v letnom období, čo výrazne zníži náklady a aj ekologickú záťaž. Tiež sme dbali na využitie zelených striech na maximálnej možnej ploche budov a aj samotných vonkajších plôch zelene s ohľadom na charakter objektu.  

V čom vidíte hlavný prínos projektu v kontexte celomestského, ale aj celonárodného významu?  

Projekt je určený na vrcholovú prípravu našich profesionálnych športovcov ako Ján Volko, Veronika Vadovičová, Richard Varga a mnoho iných, ktorým poskytne podmienky, za akými museli roky cestovať na tréningy mimo Slovenska. Spolu s využitím areálu pre prípravu mladých športových nádejí podľa nás prispeje k pozitívnejšiemu pohľadu na cvičenie a šport a tým vo finále k zdravšej Bratislave aj zdravšiemu Slovensku.  

dohodnite si stretnutie

Chcete bývať
v Čerešniach?