Jedno pravidlo, na ktoré bežci zabúdajú
Bývanie v štvrti Čerešne City a aktívny životný štýl idú ruka v ruke! Tiež patríš k nadšencom, čo podľahli čaru rekreačného behu? Tu je jeden užitočný tip, ako zo športovania v tvojom meste vyťažiť ešte viac zdravotných benefitov.
Strečing, kvalitná bežecká obuv, pohodlné oblečenie... tento základ si vie ustriehnuť každý, kto začína s rekreačným behom. Ide o čoraz rozšírenejšiu a pomerne nenáročnú aktivitu, ktorej sa bez zdĺhavej prípravy môže venovať prakticky hocikto, trénovaný aj netrénovaný, so zdravými kĺbmi a dostatkom motivácie. Predsa je však jedna vec, ktorú bežci, dokonca aj tí skúsenejší, zvyknú podceňovať. Čistý vzduch.
Na trase záleží!
Behať sa síce dá skoro kdekoľvek, ale nie na každom mieste sa ti telo za výber trasy poďakuje. V princípe platí, že čím menej zelene a čím viac áut tvorí tvoju bežeckú scenériu, tým väčšmi sa športová aktivita míňa účinku. Nejde len o to, že sa vzdávaš príjemných vizuálnych stimulov, ale beh popri cestných komunikáciách so sebou prináša aj skryté zdravotné riziko. Vieš, aké?
Behávaním na miestach so znečisteným vzduchom, najčastejšie z emisií z priemyselnej činnosti či frekventovanej dopravy, podnecuješ organizmus, aby zatiahol ochrannú brzdu dýchania, čo znamená, že pľúca prechádzajú do šetriaceho módu aktivovaného škodlivinami vo vzduchu. Aby sa ich do tela dostalo čo najmenej, dýchacie cesty sa mierne zúžia a aj samotné dýchanie je plytkejšie.
Toto je normálna obranná reakcia a pri štandardnej chôdzi vychádzkovým tempom si ju ani nevšimneš, lenže pri behu, ktorý je považovaný za aeróbnu aktivitu a vyžaduje vyšší stupeň okysličovania, ti práve takáto obrana tela môže spôsobiť problémy. Tým, že behom namáhané svalstvo vyžaduje väčší objem kyslíkového paliva, poriadne nádychy sú nevyhnutnosťou.
Plytšie dýchanie na miestach so znečisteným vzduchom bežcom zbytočne znepríjemňuje pôžitok zo zdravého pohybu. Ani endorfíny rozliate po tele nezakryjú následky neprimeranej námahy pľúc. Prejavuje sa to bolesťami hlavy a hrudníka, pokašliavaním, slzením, škriabaním v hrdle aj pocitom takzvaného krátkeho dychu. Dlhodobé behávanie v prostredí s nedostatočnou kvalitou ovzdušia môže dokonca zvýšiť riziko srdcového infarktu, ako naznačuje štúdia škandinávskych vedcov.
Je Bratislava mestom pre bežcov?
Ak sa pýtaš, či je Bratislava vhodná pre rekreačných bežcov, odpoveď je jednoznačne áno. Tým, že je naše hlavné mesto situované v prevažne nížinatom teréne, nenájdeš tu výraznejšie prekážky pri prúdení vetra, čo nahráva hladkému rozptylu emisií v ovzduší. Pravdaže, aj tu sú miesta, ktoré je múdrejšie nezaradiť do plánovania bežeckých trás. Ide hlavne o oblasti okolo ťažiskových komunikácií, ako sú Trnavské a Račianske mýto, Šancova, Bajkalská či Ružinovská ulica.
Zato ak sú tvojou východiskovou polohou Čerešne, si na perfektnom mieste! Nielenže máš neďaleko Železnú studničku, pravidelne vyhodnocovanú ako jednu z top trás bratislavských bežcov, ale ešte bližšie sa ponúka „Peťka“, ktorú veľmi dobre poznajú rozbehaní Dúbravčania. 5-kilometrová trasa vedúca mestskou časťou Dúbravka strieda asfaltový povrch s lesným, keďže 1,5 kilometra bežíš v hore. Priprav sa na stúpanie pri chatkách, no nie je to nič, čo by nezvládol aj bežec-začiatočník.
Susedský beh v Čerešniach
Čo tak vymeniť pri behu slúchadlá za pokec so susedom? Ak ešte nemáš zažité tandemové bežanie v Čerešniach, neváhaj a pridaj sa k tamojšej komunite rekreačných bežcov. Štartuje sa niekoľkokrát za mesiac a kedy najbližšie, zistíš v aktuálnom Čerešňovom kalendári.