Zariaďovanie nového bytu vie byť radosťou, ale aj výzvou. Ako ho zariadiť tak, aby ste sa v ňom cítili príjemne, čo nepodceniť a oplatí sa pri návrhu zariadenia využiť služby dizajnéra? Aj na tieto otázky sme sa porozprávali s Ing. arch. Ivanou Píšovou, interiérovou konzultantkou IKEA, ktorá má so zariaďovaním domácností pre klientov bohaté skúsenosti. Nezabudli sme ani na aktuálne trendy v bývaní a tipy na to, ako sa ich (ne)držať.
Prečo by ste kupujúcim odporučili zveriť návrh zariadenia nového bytu do profesionálnych rúk?
Interiérový dizajnér má niekoľkoročné skúsenosti so zariaďovaním interiérov a vie preto navrhnúť riešenia, ktoré by klientom možno ani nenapadli. Cieľom spolupráce je preto previesť majiteľa celou cestou k vysnívanému bývaniu. Interiérový dizajnér má skúsenosti a znalosti o ergonómii, farebnosti, o svetle a jeho vplyve na život a bývanie a v neposlednom rade o širokej škále sortimentu. Pri návrhoch dizajnér spracuje všetky požiadavky a potreby klienta tak, aby pre neho vytvoril interiér šitý na mieru, esteticky a funkčne navrhne bytové zariadenie aj doplnky. Nezabúda pritom ani na celkové prepojenie miestností a funkčných zón. Klientovi tak odpadávajú starosti s výberom zariadenia, ale aj rozmýšľaním nad tým, čo všetko je potrebné urobiť.
Ako si to možno predstaviť v praxi?
Čo všetko klient dostane od dizajnéra? Interiérový dizajnér navrhuje byt komplexne ako celok a doladí ho do posledného detailu. Taktiež pred samotným zariaďovaním interiéru pripraví dizajnér 3D návrh, kde klientovi vopred ukáže priestorové možnosti jeho bytu. Klientovi dokáže konkrétne ukázať, čo sa mu do interiéru zmestí a čo nie. Klient sa na základe toho iba rozhodne, či sa mu návrh páči alebo v ňom chce urobiť zmeny.
Financovanie nábytku pri bývaní v Čerešniach môžete riešiť vďaka službe „Bývanie so zariadením“. Byt v 3. etape projektu Čerešne si viete zakúpiť aj so zariadením podľa vašich predstáv od dizajnérov IKEA – či už ide o kompletné zariadenie bytu alebo len časť, napríklad kuchynskú linku. Tú vám sprostredkujeme prostredníctvom nášho hypomakléra, ktorý vám sprostredkuje hypotéku na byt aj zariadenie. Viac o službe: Bývanie so zariadením.
Aké otázky by si mal človek položiť pred zariaďovaním vlastného bývania?
Každý klient je iný a každý má iné priority. Pre niekoho je dôležitejšie mať vo svojom interiéri veľkú sedačku a veľký televízor, pre niekoho je dôležité mať dobre vybavenú kuchyňu a pre niekoho je zas najdôležitejšie mať pohodlnú posteľ. Je dôležité sa zamyslieť nad tým, ako budem daný priestor využívať. Odporúčame preto položiť si otázky ako: Koľko ľudí bude bývať v byte: jedna osoba alebo celá rodina? Budem sa tam chodiť len vyspať alebo pracujem z domu? Mám doma malé deti, domáce zvieratká? Mám ešte okrem bytu k dispozícii ďalší úložný priestor alebo potrebujem v byte uložiť všetky sezónne veci, zbierky, športové potreby, hobby pomôcky a podobne?
Čo nepodceniť pri zariaďovaní svojho bývania a naopak, existuje niečo, čo sa pri zariaďovaní bytu preceňuje?
Žiadny čas, ktorý sa venuje príprave zariadenia bytu nie je zbytočný, častokrát sa v procese navrhovania vraciame k predošlým riešeniam len preto, aby sme vytvorili to najsprávnejšie a najfunkčnejšie riešenie. Podceniť určite netreba úložné priestory – aby sa nestalo to, že si zariadim byt minimalisticky, a potom tam budem hľadať miesto pre svoje knihy, oblečenie či rôzne špeciálne pomôcky v kuchyni.
Práve minimalizmus je jedným z aktuálnych trendov v bývaní. Na čo by mali ľudia, ktorí sa snažia docieliť minimalistické zariadenie bývania, myslieť?
Minimalizmus nie je len štýl v interiérovom dizajne, ale celkový spôsob života. Teda ak máte kapsulový šatník, v kuchyni si vystačíte so základnými pomôckami a knihy preferujete v elektronickej podobe, tento štýl môžete aplikovať v celom byte. Každý človek je však iný a má iné preferencie, a tak si možno minimalizmus prispôsobiť svojím potrebám. Ak ste napríklad minimalista, ale milujete knihy, pokojne si spravte knižnicu na celú stenu a zvyšok interiéru môžete mať minimalistický.
Vnímate aj v interiérovom dizajne návrat k retro/vintage štýlu, podobne ako napríklad v móde?
Určite áno. Rovnako ako móda aj interiérový dizajn podlieha trendom. A na tento trend zareagovala aj IKEA svojou novou kolekciou Nytillverkad: sériou výrobkov z minulosti, ktoré obliekla do nových farieb.
Existuje nejaký kúsok nábytku alebo bytových doplnkov, ktorý je podľa vás nedocenený?
Určite textílie. Väčšinou na ne pri zariaďovaní človek nemyslí alebo ich rieši až na poslednom mieste a zameriava sa predovšetkým na nábytok. Textil pritom dokáže úplne pozmeniť charakter interiéru. Správne zvolené závesy vedia zmeniť aj celkovú klímu v interiéri. Textílie ovplyvňujú aj akustiku a tepelnú pohodu v interiéri. Ak zvolíte neutrálny nábytok, práve textíliami si viete určiť celkovú farebnosť v interiéri.
Aké rozdiely vnímate pri zariaďovaní bytov pre mladých ľudí či rodiny s deťmi?
Odrážajú sa v tom nejaké aktuálne nejaké trendy? Súčasná doba je veľmi rozmanitá, a preto sa nedá hovoriť o jedinom trende. Interiéry a spôsob bývania ovplyvňuje veľmi veľa vecí okolo nás. Mladá generácia je vo všeobecnosti odvážna a nebojí sa odvážnych farieb a tvarov, tu sa dá hovoriť o multifunkčnosti nábytku a „DIY” trendoch. Sú pre nich dôležité riešenia s ohľadom na trvalú udržateľnosť. V IKEA môžu využiť oddelenie „Druhý život nábytku”, kde nakúpia nábytok a doplnky z druhej ruky za dostupnú cenu. Rodinám s deťmi zas záleží na bezpečnosti a odolnosti materiálov, tento trend je dlhodobý a veľmi sa nemení. Interiéry, kde si klient potrpí na kvalitu a dizajn, sa nezaobídu bez materiálov ako koža, drevo, kov v prevedení matná čierna a určite je veľmi dôležitá práca s osvetlením a technológiami.
Sú slovenskí zákazníci pri výbere nábytku v niečom špecifickí?
Podľa našich skúseností je slovenský zákazník jednoznačne zameraný na farbu a komfort. Obľúbená je biela farba v prevedení lesk pri nábytku a kuchyniach. Pri čalúnenom nábytku siahajú po odolných textíliách, prateľných poťahoch na sedačkách a po tmavších odtieňoch. V kuchyniach si Slováci doprajú kvalitné spotrebiče a je pre nich dôležité vedieť, že majú záruku nad rámec zákona. U nás v IKEA je to 25 rokov na kuchyne METOD a 5 rokov na spotrebiče.
Ktorý je váš obľúbený IKEA kúsok, ktorý by si našiel miesto vo väčšine bytov?
Máme viacero obľúbených výrobkov IKEA, ale asi najobľúbenejším je stolík Gladom. Dá sa využiť ako príručný či malý konferenčný stolík, ako nočný stolík, stojan na kvety, v lete si ho môžete vyniesť na terasu a jeho vrchná časť je odnímateľná a viete ju použiť ako podnos. Hodí sa do moderných aj tradičných interiérov, a preto ho často používame aj vo svojich návrhoch. IKEA ho ponúka vo viacerých farebných prevedeniach, teraz za novú nižšiu cenu 14,99 €, a tak ho doma môže mať naozaj každý.
Akú finančnú investíciu do zariadenia bytu, povedzme 3-izbového, by mal človek pri kúpe očakávať?
Cenu zariadenia bytu záleží od finančných možností klienta. V IKEA máme zariadenia aj v nižších cenových reláciách a 3-izbový byt vieme zariadiť od 13 000 eur. Priemerne sa cena zariadenia 3-izbového bytu pohybuje okolo 17 000 eur – to je v prípade, ak si viete nábytok zmontovať sami. Inak treba k cene nábytku pripočítať aj cenu za dopravu a montáž.
Financie na zariadenie bytu môžete získať aj vďaka našej službe Bývanie so zariadením, pri ktorej spolupracujeme priamo s dizajnérmi z IKEA, ktorí vám navrhnú zariadenie bytu v Čerešniach presne podľa vašich predstáv.