Poznáte petang?
Obľúbenú hru s pôvodom vo Francúzsku si môžete zahrať aj na petangovom ihrisku v Čerešniach!
Petang, ktorý mnohí poznáte aj pod jeho originálnym názvom pétanque, je hrou, ktorá má svoj pôvod vo Francúzsku, dnes je už však obľúbená v mnohých kútoch sveta. Často sa o ňom hovorí ako o hre pre starších ľudí, nemusí to však byť vôbec pravdou, svojich obľúbencov má v radoch športuchtivých ľudí všetkých vekových kategórií. My nie sme výnimkou, práve preto sa petangové ihrisko nachádza aj vo vnútrobloku Čerešní. Pre tých, ktorí túto hru nevyskúšali, ako aj pre všetkých, ktorí sa o nej radi dozvedia viac, sme dali dokopy niekoľko zaujímavostí, ktoré vás na petang môžu naladiť.
Vráťme sa ešte na chvíľu k pôvodu. Hoci je pétanque v podobe, akej ho poznáme dnes, pochádza z Francúzska, jeho korene sú v antickom Grécku a Ríme, kde sa hrali rôzne verzie hier s guľami. Moderná verzia petangu sa zrodila na začiatkoch 20. storočia v južnom Francúzsku, konkrétne v meste La Ciotat. Od svojho vzniku sa petang rýchlo rozšíril do ďalších krajín, najmä do bývalých francúzskych kolónií, ako je Alžírsko, Maroko a Vietnam. Dnes sa hrá na všetkých kontinentoch – profesionálne, ale aj ako voľnočasová aktivita pre všetky vekové kategórie.
Základné pravidlá petangu
Petang sa hrá s kovovými guľami, ktoré sa hádžu na pieskový alebo štrkový povrch. Povrch by mal byť rovný, ale môžu sa na ňom vyskytovať aj drobné nerovnosti, ktoré robia hru trochu nepredvídateľnosšou a tým pádom zábavnejšou. Cieľom je umiestniť svoje gule čo najbližšie k malej drevenej guľôčke nazývanej "cochonnet" (košón) alebo prasiatko.
Deti môžu hrať petang so špeciálnymi plastovými alebo gumovými guľami, ktoré sú ľahšie a lepšie sa s nimi manipuluje, cochonnet môže byť tiež z plastu.
Hra sa môže hrať v tímoch (dvojice či trojice) alebo individuálne. ČI sa už hrá v tímoch alebo jednotlivo, má rovnaké pravidlá. Obvykle sa začína losovaním o to, kto hádže prvý. Každý hráč má zvyčajne dve alebo tri gule a v ich hádzaní sa striedajú. Po všetkých hodoch sa počítajú body. Bod získava hráč alebo tím, ktorého guľa je najbližšie k cochonnet. Ďalšie body získava tím aj za každú guľu, ktorá je bližšie ku cochonnetu ako najlepšia guľa súpera. Hra sa končí, keď jeden tím dosiahne dohodnutý počet bodov, zvyčajne 13, pri turnajoch sa môže hrať aj na časový limit.
Pre profesionálov aj rekreačných športovcov
Petang je športom, ktorý sa hrá aj na profesionálnej úrovni. Na Olympijských hrách ho síce zatiaľ neuvidíte, ale existujú aj profesionálne turnaje, vrátane majstrovstiev sveta, kde si sily merajú tí najlepší hráči z celého sveta – združuje ich Medzinárodná federácia pétanque a provensálskej hry. Na Slovensku existuje Slovenská Federácia Pétanque.
Najmä v jeho rodnom Francúzsku je petang aktivitou, ktorá je považovaná za spoločenskú udalosť. Hráva sa na uliciach, v parkoch či na plážach, kde sa stretávajú priatelia a rodiny. Jej popularita spočíva v tom, že je to jednoduchá, ale zároveň zábavná a strategická hra, ktorá spája ľudí. Či už ju hráte rekreačne alebo súťažne, petang je skvelý spôsob, ako tráviť čas vonku a užívať si spoločnosť priateľov a rodiny.
At toto bolo jedným z dôvodom, prečo sme sa petangové ihrisko rozhodli umiestniť aj do Čerešní. Tým druhým, bolo víťazstvo v hlasovaní obyvateľov Čerešní. Ihrisko nájdete v druhej etape, oproti bytovému domu M s priľahlým kaskádovým sedením. Táto časť je u obyvateľov obľúbená a využívaná a veríme, že vďaka nej čoraz viac ľudí objaví petang a čaro, ktorým spája ľudí.