Pridajte sa k Sitinskému behu. Pomôžete svojej kondičke aj dobrej veci
V Sitinskom lese, v priamom susedstve Čerešní, sa už 23. apríla uskutoční dobročinná akcia, ktorá pomôže nielen vášmu zdraviu, ale aj zvieratám v útulku Slobody zvierat i lesu samotnému. O Sitinskom behu sme sa porozprávali priamo s jeho organizátorom Matejom Smrekom. Všetci ste srdečne vítaní!
Sitinský les nie je taký známy ako napríklad Železná studnička. Mohli by ste nám v krátkosti predstaviť túto lokalitu? Kde sa nachádza a čím je zaujímavá?
Sitinský les sa nachádza nad rovnomenným tunelom, pričom spája Dúbravku a Karlovu Ves. V minulosti bolo územie odlesnené a do 19. storočia využívané ako vinohrady, záhrady a lúky. Dnes je to však zdravý, prevažne dubový les, ktorý ponúka ideálne miesto na prechádzku, beh, opekanie či pozorovanie zvierat.
Les Sitina je pre zvieratá významným biokoridorom, ktorý prepája okolité lesy Devínskej Kobyly a časti Karpát končiacej na Železne studničke. V lese je vždy živo, bolo tam pozorovaných až 50 druhov vtákov. Nachádza sa tam až 7 významných vojenských bunkrov (kaverien) z obdobia 1. sv. vojny. Boli súčasťou delostreleckej línie v Karpatoch, ktorá chránila jedinú prístupovú cestu cez Dunaj do Viedne. Kaverny však nikdy neslúžili svojmu účelu a dnes sú poväčšine zasypané.
Beh sa teda uskutoční v krásnom prírodnom prostredí. Mohli by ste opísať jeho trasu? Aká je dlhá a aké je jej náročnosť?
Na trase sme si dali veľmi záležať. Chceli sme okruh, ktorý bude bežecky atraktívny a zároveň pomerne náročný. Trasa sa začína aj končí pri útulku Slobody zvierat. Hneď z úvodu sa zľahka stúpa. Následne sa profil ešte zdvihne, pričom sa bežci kratším strmým výbehom ponoria do lesa. Plánovaný okruh ich prevedie celým lesom. Čakajú ich pravidelné zmeny rytmu zo zbehov cez rovinky až po výbehy. Na trati máme pripravené tri stúpania, ktoré budú aj merané pomocou aplikácie Strava.
Pre najlepšieho vrchára a vrchárku budeme mať potom pripravené aj malé prekvapenie. Vo výsledku sa nám teda podarilo pripraviť náročnejšiu trasu, ktorá síce s dĺžkou 5 km nepatrí medzi najdlhšie, no prevýšenie viac než 220 výškových metrov budú bežci v cieli určite cítiť. Záverečný, takmer kilometrový úsek sa beží po veľmi peknej a priestrannej lesnej ceste. Celý tento úsek je mierne klesajúci a tí, čo si našetrili najviac síl v kopcoch, to určite budú môcť využiť. Veríme, že práve táto široká cesta bude lemovaná aj povzbudzujúcimi, ktorí spríjemnia záverečné metre každému bežcovi.
Kto všetko sa behu môže zúčastniť a aké sú jednotlivé kategórie?
Behu sa môže zúčastniť v zásade každý, kto si chce zašportovať v prírode a podporiť tak dobrú vec. Bežcov a bežkyne delíme rovnako do troch vekových kategórií. Najmladší budú spolu pretekať v kategórii do 29 rokov, stredné ročníky budú v kategórii od 30 do 49 rokov a samostatná kategória je pre bežcov a bežkyne vo veku 50 rokov a viac. Nakoľko sám behám aj so psom a viem, že podobných akcií je v Bratislave veľmi málo, rozhodli sme sa zaradiť aj kategóriu „canicross“, teda beh so psom.
Ako ste uviedli, canicross je u nás pomerne vzácny. Aké sú podmienky účasti na canicrosse?
Canicross má svoje podmienky a v tejto kategórii si teda nemôže prísť zabehať len tak hocikto so psom na obojku a s klasickou vôdzkou. Platia tu špecifické pravidlá, ktoré musia byť splnené. Ide napríklad o povinnosť použiť postroj a špeciálnu naťahovaciu vôdzku či doložiť očkovací preukaz psa s platnou vakcináciou proti besnote, psinke, infekčnej hepatitíde a leptospiróze.
Rovnako platí pravidlo že minimálny vek psa je 12 mesiacov. Žiadny bežec by nemal pri behu svojho psa „ťahať“ za sebou. Toto môže byť považované za dôvod na diskvalifikáciu. Pes by sa mal vždy pohybovať minimálne na úrovni bežca, ideálne však pred ním. Veď hlavnou výhodou canicrossu je predsa to, že nám štvornohý priateľ pomôže a potiahne nás.
Akú trofej si odnesú víťazka a víťaz behu?
Pre absolútnych víťazov máme pripravenú špeciálnu korunu, ktorá bude putovná. Každý rok ju teda môže kráľ a kráľovná z predošlého ročníka buď obhájiť, alebo ju odovzdá novým víťazom. Veríme, že z dlhodobého hľadiska pôjde o atraktívne ocenenie a už teraz sa veľmi tešíme na prvú korunováciu.
Beh so psami nie je v programe náhodou. Sitinský beh má totiž aj veľmi pekný dobročinný rozmer. Komu a čomu pomáha? Kam poputuje výťažok akcie?
Koruna Sitinského lesa má dva dobročinné rozmery. Z registračných poplatkov chceme podporiť útulok Slobody zvierat a taktiež sa zapojiť do zveľadenia a zatraktívnenia lesa Sitina. Tento nápad som mal v hlave už nesmierne dlho, no nebolo jednoduché ho premietnuť do reality. Útulok Slobody zvierat však neúnavne pomáha nielen psom, ale aj mačkám či dokonca hospodárskym zvieratám. Tento rok oslavujú svoje 30. výročie a ja som si povedal, že musíme spraviť maximum, aby sme to spojili a pripravili akciu, ktorá bude mať v každoročnom bežeckom kalendári svoje miesto. Svojou aktivitou Sloboda zvierat dlhodobo podporuje aj legislatívne zmeny a taktiež pomáha ostatným útulkom na Slovensku. Sídlia priamo pri lese Sitina a tak vedia, ako veľmi si aj toto územie zaslúži svoju pozornosť.
Spoločne sme sa teda zhodli, že práve spojenie síl môže byť nápomocné na jednej strane im a na druhej aj prírode ako takej. Spolu s Mestskými lesmi v Bratislave a mestskou časťou Karlova Ves sa budeme usilovať o zveľadenie a zatraktívnenie lesa Sitina. Radi by sme v oblasti vstupov do lesa vybudovali odpadové stojiská, ktoré tam momentálne absentujú. Pripadne zveľadili ohniská, vybudovali pozorovateľňu zvierat či revitalizovali spomínané zasypané bunkre. Nápadov je mnoho a uvidíme, na čom sa nakoniec dokážeme dohodnúť s kompetentnými.
Založili ste OZ Priatelia Sitinského lesa. Akým ďalším aktivitám sa vaše občianske združenie venuje.
Hlavný dôvod založenia OZ Priatelia Sitinského lesa bolo samotné podujatie Koruna Sitinského lesa. Vedel som však, že to nebude jediná aktivita, ktorej sa budeme venovať. Už teraz premýšľame nad ďalšími aktivitami, ako napríklad denné environmentálne tábory pre deti zo sociálne slabších rodín. Túto tému sme komunikovali aj s občianskym združením Sloboda zvierat a vidíme aj príležitosť na spoluprácu. Dať deťom možnosť naučiť sa niečo o domácich, ako aj divožijúcich zvieratách, spojiť to s edukačnou prechádzkou v lese a pripojiť k tomu ešte aj opekačku.
Tých nápadov je samozrejme viac. Myslím, že les sa dá skvelo využiť na vzdelávanie či rekreáciu a blízkosť Slovenského inštitútu mládeže (IUVENTA) vnímam ako príležitosť na prepojenie rôznych aktivít. Určite sa budeme usilovať aj o pravidelné čistenie lesa. Prvé máme v pláne v spolupráci s MČ Dúbravka ešte pred samotným podujatím a verím, že aj táto spolupráca bude ďalej pokračovať.
Vy bývate hneď pri Sitinskom lese, v známom projekte Čerešne. Ako sa vám tam žije? Čo máte na Čerešniach najradšej?
V Čerešniach bývame už pomaly dva a pol roka a môžem úprimne povedať, že som veľmi spokojný. Hlavným faktorom pri rozhodovaní bola lokalita. V Dúbravke mám rodinu a vždy sa mi páčilo spojenie prírody s dobrou dostupnosťou do mesta. V tomto je asi najväčšia výhoda celého projektu. Absolútna blízkosť lesa je nesmierna výhoda pokiaľ bývate v meste ako Bratislava.
Projekt má však aj iné silné stránky. Celkové prevedenie, ako aj použité materiály v bytoch alebo spoločných exteriérových a interiérových priestoroch majú vysoký štandard. Nič sa nedá spraviť úplne bez chyby, no ja som ich tu našiel iba veľmi málo. Developer sa tiež snaží zapájať obyvateľov do rôznych športových či kultúrnych aktivít, čo považujem rovnako za plus. Po príklady nemusím chodiť ďaleko. Čerešne ako generálny partner podporili aj náš Sitinský beh, za čo sme veľmi vďační. V neposlednom rade som zvedavý na vodnú lagúnu, ktorá sa sprístupní v ďalšej fáze.
Na záver ešte organizačná otázka. Aká je výška štartovného a kde sa môžu záujemci na beh prihlásiť?
Štartovné je 15 eur. Za túto sumu dostane bežec atraktívny štartový balíček, ako aj služby profesionálnej časomiery. Celý výťažok zo štartovného bude využitý na podporu dobrej veci. Bežci a bežkyne sa môžu jednoducho zaregistrovať online na tomto odkaze: https://www.vysledkovyservis.sk/koruna-sitinskeho-lesa/koruna-sitinskeho-lesa