Pripravte svoj balkón na zimu
S koncom jesene nastáva čas pripraviť balkón na zimné mesiace. Čo urobiť s balkónovými rastlinami a nábytkom?
Balkóny tvoria veľkú identitu Čerešní – každý blok ich má úplne jedinečné, navrhnuté tak, aby obyvateľom prinášali čo najväčší komfort a presvetľovali byty. A hoci sa architekti pri ich návrhu skutočne vyhrali, záverečnú bodku im dávajú samotní obyvatelia – či už v podobe okrasných rastlín, balkónového nábytku alebo doplnkov, ktoré vytvoria jedinečnú atmosféru domova.
Balkónové rastliny a zima
Pestovaniu balkónových rastlín sme sa v samostatnom článku venovali už na jar. Čo však s nimi urobiť v zime? Niektoré rastliny, ako pelargónie alebo levanduľa, znesú mierny mráz, avšak väčšinu balkónových rastlín je potrebné chrániť pred chladom.
Dreviny (ako napríklad menšie kríky a bylinky typu rozmarín či levanduľa) je na zimu ideálne umiestniť do chladnej miestnosti, napr. do pivnice alebo na svetlú chodbu. Pri miernejšej zime prežijú aj na balkóne, vtedy je však vhodné zakryť ich aspoň izolačným materiálom alebo netkanou textíliou. Letničky zimné podmienky na balkóne pravdepodobne nevydržia. Môžete ich zazimovať v interiéri, v prípade letničiek sa však možno stretnete s neúspechom. Ak sa nechcete každý rok trápiť s výmenou, skúste sadiť trvácne kvety. Trvalky môžete počas zimy obaliť izolačným materiálom a pomôže aj, ak kvetináče umiestnite na drevené dosky alebo iné izolačné podložky, aby boli korene chránené aj od chladnej podlahy.
Keď rastliny zimujú, ich potreba vody sa znižuje. Zalievať ich treba sporadicky, ideálne až vtedy, keď je pôda na dotyk suchá.
Starostlivosť o balkónový nábytok
Nie všetok nábytok na balkóne zvládne zimu bez poškodenia. Niektoré materiály sú odolné, iné potrebujú starostlivosť a presunutie do interiéru.
Kovový nábytok odoláva mrazu, no môže ho poškodiť vlhkosť vzduchu, sneh alebo dážď, čo spôsobuje hrdzavenie. Najlepšie je ho očistiť, prípadne nastriekať ochranným lakom a umiestniť na kryté miesto. Drevený nábytok je vhodné na zimu presunúť do suchého prostredia, pretože vlhkosť môže drevo poškodiť a spôsobiť plesne. Kvalitný plastový nábytok je odolný voči mrazu, no ak máte k dispozícii miesto na úschovu, odporúča sa ho takisto uložiť na suché miesto. Samozrejme, na balkóne si stále môžete nechať sedenie a spraviť si tam malý kútik na relaxáciu so šálkou čaju či kávy.
Príprava balkóna na zimu
Nakoniec sa postaráme o samotný balkón. Ak máte na balkóne rôzne dekorácie, uložte ich alebo ich zakryte, aby ich chránili pred poveternostnými vplyvmi. Tento čas môžete využiť aj na jesenné upratovanie a zbaviť sa tak všetkých vecí, ktoré ste možno počas roka na balkón odložili. Ak si chcete balkón nechať ozdobený svetielkami aj počas zimy a Vianoc, vyberajte také, ktoré sú na to určené.
Pred zimou dôkladne vyčistite zábradlia, podlahu a odstráňte všetky nečistoty, napríklad opadané listy. Počas zimných mrazov by totiž mohli zaschnúť a ich odstraňovanie by šlo ťažšie.