späť na blog

Žiaden chlad a tma! Rozžiarte domov (aj dušu) s týmito tipmi

Žiaden chlad a tma! Rozžiarte domov (aj dušu) s týmito tipmi

Neviete sa dočkať slnečnejších a teplejších dní? Do leta ďaleko, ale jeho atmosféru si môžete navodiť už dnes. Ako „zazimovať“ interiér, aby vám vonkajšie teploty nezmrazili vnútornú pohodu?

Práve v zimných mesiacoch, keď sa kvôli krátkym dňom a nízkym teplotám zdržiavame prevažne dnu, si intenzívne uvedomujeme vplyv interiéru na to, ako sa cítime. I keď príchod teplých letných dní zázračne neurýchlime, pár cielených úprav v našich domovoch vie spraviť hotové zázraky!

O tom, ako rozžiariť byt a pretvoriť ho na priestor s celoročným prísunom stimulujúcej energie, sme sa rozprávali s architektkou Martinou Uhrínovou zo Slovenskej asociácie interiérových dizajnérov (SAID). Prečítajte si rady odborníčky, ako si doma premyslene vyskladať pohodlný a útulný priestor, kde sa budeme cítiť príjemne aj počas tých najtmavších a najchladnejších dní.

Deka zahreje, aj na pohľad

V zimnom období môžeme dômyselne zariadeným interiérom kompenzovať nedostatok svetla a chladnejšie počasie. Tak ako ľudia v zime vrstvia viac oblečenia, aj v interiéroch vtedy vidieť viac textílií a textúr. Priestor môžete rozžiariť využitím sviečok, náladovým osvetlením, svetlými farbami interiérových doplnkov, izbovými rastlinami, zimnými prírodnými dekoráciami, obľúbeným umením a fotografiami, ktoré dodávajú osobnú a útulnú atmosféru,“ odporúča Martina Uhrínová.

Jedným z jej tipov je použitie bytových textílií žiarivých farieb. Hrejivé deky a vankúše byt nielenže vizuálne oteplia, ale zároveň predstavujú jednoduchý a ekonomicky dostupný spôsob, ako osviežiť vizáž staršieho kresla či pohovky, ktoré síce perfektne plnia účel, ale už sa nám opozerali.

Nastavte tvár rannému slnku

Zimné mesiace sú obdobím ranných vstávaní za tmy a podvečerných odchodov z práce... opäť za tmy. Najsvetlejšiu časť dňa premárnime, zahĺbení v pracovných povinnostiach a usadení v interiéroch, čo má za následok, že v tomto období stúpa počet prípadov deficitu vitamínu D, získavaného zo slnka.

Ak počasie vonku a váš rozvrh aspoň trochu dovolia, doprajte si hneď zrána, ideálne v priebehu prvej hodiny po zobudení, desaťminútovú prechádzku vonku. Keď sa doobeda nakrátko vystavíte priamemu slnku, hoci aj tomu „zubatému“, efekt na organizmus bude podobný, ako má supernabíjačka na váš smartfón – za málo času získate veľa „šťavy“.

Čerešne so zážitkovými dvormi, veľkorysou metrážou vonkajšej zelene a bezprostrednou blízkosťou lesoparku sú ako stvorené pre ľudí, ktorí túžia byť celoročne zladení s prírodou a mať to do nej doslova na skok. Ak chcete instantne rozžiariť deň energiou zo slnka, tu ste na správnej adrese.

Keď umelé svetlo, tak uvedomelé

Ako dosiahnuť, aby nám svetlo robilo dobre aj vtedy, keď sa dni a noci zlievajú do jednej tmavej masy a my sme odkázaní výhradne na syntetické svetelné zdroje? Posvieťte si na to, čím doma svietite.

„Osvetlenie má silný vplyv na naše nálady a pocity v priestore. Aby sme maximalizovali jeho benefity, treba sa zaoberať tromi základnými atribútmi: teplotou osvetlenia, jeho intenzitou a ovládateľnosťou. Pre bytové interiéry odporúčam teplé biele svetlá, ktoré pôsobia upokojujúco. Intenzita osvetlenia závisí od nálady alebo účelu priestoru. Ovládateľnosť zahŕňa možnosť meniť teplotu aj intenzitu svetla manuálne, hlasovo alebo prostredníctvom aplikácie,“ radí expertka.

Je dobré mať na pamäti, že v priebehu dňa sa súbežne s našimi cirkadiánnymi rytmami či povahou aktivít, ktorým sa venujeme, menia aj potreby osvetlenia. O to praktickejšie je využívať technologicky sofistikované možnosti jeho intuitívneho ovládania.

Príroda ako prirodzený rozjasňovač

Za nemenej náladotvorný prvok považuje architektka cielenú selekciu farieb a materiálov. „Tmavšie, studené farby ako šedá alebo modrá môžu pôsobiť chladne až depresívne, zatiaľ čo svetlé teplé farby ako žltá, oranžová a pastelové odtiene dodajú priestoru živosť a útulnosť. Pri výbere materiálov je dôležité zvoliť také, ktoré sú príjemné na dotyk a zároveň vyžarujú teplo. Najvhodnejšie sú prírodné materiály ako drevo, kameň, hodváb, ale aj rôzne mäkké tkaniny.“

Čo NIE

  • príliš veľa nábytku
  • prezdobený interiér
  • nedostatočné osvetlenie a príliš tmavé farby
  • absentujúce dekorácie ako rastliny alebo obrazy, čo vytvára chlad a neosobnosť priestoru
  • zlý výber a umiestnenie sedačky v priestore
  • nevhodné usporiadanie sedenia alebo jedálenských miest
  • zlý výber kobercov a závesov, čo prispieva k vizuálnemu zmenšovaniu priestoru

Čo ÁNO

  • vonné sviečky a hudba z kvalitných reproduktorov
  • rodinné fotografie a slovenské umenie
  • odtiene bielej na stenách
  • dostatočné a profesionálne navrhnuté „náladové“ osvetlenie
  • rastliny a kuchynské bylinky, čo svojou arómou odbúravajú stres
  • kombinácia textúr zamatových vankúšov, pletenej deky, hodvábneho koberca či ovčej kožušiny
  • štýl, ktorý reflektuje našu jedinečnú osobnosť, nie horúce trendy Instagramu

dohodnite si stretnutie

Chcete bývať
v Čerešniach?